Raspberry Pi Nedir?

Raspberry Pi ARM işlemci tabanlı olarak çalışan kredi kartı boyutunda “gerçek bir bilgisayardır”. Gerçek bilgisayardır diyoruz çünkü üzerine klavye ve mouse bağlayabiliyoruz. Bir televizyona veya bir monitöre(HDMI veya RCA girişleri ile) bağlayabiliriz. Ya da üzerinde bulunan DSI girişi ile dokunmatik ekran bağlamamız mümkündür. Kredi kartı boyutunda olmasına rağmen normal bir bilgisayarda yaptığımız (ofis programlarını kullanabilir, internette gezinebilir ve video izleyebiliriz) işlerin çoğunu yapabiliriz. Asıl üretilme amacı tüm dünyada çocukların alıp kullanabileceği, basit programlama yapabileceği, projelerinde kullanabileceği ucuz ve küçük bir bilgisayar üreterek masaüstü PC alamayacak durumda olan öğrencileri bilgisayarla tanıştırmaktı. Günümüzde daha da ileriye gitmiştir ve çoğu projede Raspberry Pi kullanılmaktadır.

Raspberry Pi Foundation tarafından 2009 yılında, İngiltere’de geliştirilen ve üretimi de İngiltere’de yapılan bir üründür. Sadece 41.2 gram ağırlığa sahiptir. Açma kapatma düğmesi yoktur ve çalıştırmak için sadece fişe takmamız yeterlidir. Sürekli çalışma koşullarına uygun olarak üretildiği için hiç kapatmadan 7 gün 24 saat çalıştırabiliriz. Üzerinde GPIO pinleri bulunmaktadır. Daha çok elektronik sistemlerde haberleşme ve kontrol işlevi gördüğü için elektronik ve mekatronik alanında kendine daha fazla yer edinmiştir.

Raspberry Pi’nin, Raspberry pi 1, Raspberry pi 2 ve Raspberry pi 3 olmak üzere çeşitleri mevcuttur ve Model A,Model A+, Model B, Model B+ olmak üzere modellere sahiptir. Raspberry pi 3 ile birlikte artık Raspberry Wi-Fi ve Bluetooth özelliğine kavuşmuştur. Bu nedenle kablosuz cihazlara bağlanabilir, internette kolayca gezinme imkânı bulabilir,videolar izleyebilir hatta IOT projelerinde daha fazla imkâna sahip olabilir duruma gelmiştir.

RaspberryPi ile Neler Yapabiliriz?

 • Raspberry üzerine USB klavye-mouse ve HDMI ile bir monitör/TV bağlamamız durumunda bir bilgisayar olarak kullanabiliriz. Bunun için http://www.raspberrypi.org adresinden işletim sistemini indirip SD karta (tavsiye edilen minimum 8 GB)indirdiğimiz imaj dosyasını kurmamız yeterli olacaktır.
 • Raspbian distrosunu kurduktan ve Ethernet veya WLAN bağlantılarını yaptıktan sonra repository’den web server indirerek Raspberry Pi’yi bir Web Server olarak kullanabiliriz.
 • Elektronik ve Mekatronik projelerinde kontrol kartı olarak kullanılabilir.
 • Akıllı ev sistemlerinde işlerimizi oldukça kolaylaştırabilir. Raspberry Pi ile akıllı ev otomasyonu yapabiliriz.
 • Üzerine bir adet kamera takarak görüntü işleme projelerinde kullanabiliriz. Bunun için OpenCV kurulumu yapmamız yeterlidir.Artık Raspberry Pi’miz görüntü işleme projelerinde kullanım için uygundur.
 • Raspberry Pi ile VPN Router yapabiliriz.
 • Görsel bilgilendirme sistemi olarak kullanılabilir. Yani otellerin veya toplantı salonlarının kapılarında, metro istasyonlarında veya restoran gibi mekanlarda haberler, hava durumu, döviz fiyatları vs. gibi bilgilerin gösterildiği ekranların kontrolünde kullanılabilir.
 • Wi-Fi, Buluetooth, Zigbee gibi iletişim protokollerini kullanarak başka cihazlarla iletişim kurabiliriz.
 • Arduino dönüştürücü modüllerini kullanarak Arduino Shield’lerini Raspberry Pi ile birlikte kullanabiliriz.
 • Sıcaklık ve nem sensörleri kullanılarak bir meteoroloji istasyonu yapabiliriz.
 • Camera portu üzerinden bağlanan kendi kamerası ile veya USB üzerinden bağlanan bir web kamerası ile güvenlik amaçlı olarak harekete duyarlı veya sadece kayıt amaçlı olarak kullanılabilir.

Raspberry Pi kullanım alanlarını saymakla bitiremeyeceğimiz için bu örnekleri yeterli buluyoruz. Ama bilinmelidir ki çok daha karışık ve gelişmiş projelerde Raspberry Pi kullanmamız mümkündür.