Raspbian Strech:

Raspbian Strech raspberry pi için geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Bu makale Raspbian Strech kurulumunun nasıl yapıldığını adım adım içermektedir. İlk olarak https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ adresinden sistem dosyasını indirmemiz gerekiyor. Burada 3 farklı sürüm bulunmaktadır. Biz “RASPBIAN STRETCH WITH DESKTOP AND RECOMMENDED SOFTWARE” yazan sürümü tavsiye ediyoruz. Bu sürümde bazı programlar eklentiler vs kurulu olarak gelmektedir. Bu nedenle “RASPBIAN STRETCH LITE” versiyonundan boyut olarak daha fazladır. Eğer boyut sorununuz var ise veya eklentiler programlar vs kurulmasını istemiyorsanız lite versiyonunu indirebilirsiniz.

Raspbian Strech with Desktop and Recommend Software kurulumu için en az 8 GB hafıza kartı gerekmektedir. 2018-11-13 yayın tarihli ve kasım 2018 sürümü için kurulum boyutu 5.3 GB’lık bir alana ihtiyaç duymaktadır.

Raspbian Strech Lite kurulumu için en az 2 GB veya 4 GB hafıza kartı gerekmektedir. 2018-11-13 yayın tarihli ve kasım 2018 sürümü için kurulum boyutu 1.87 GB’lık bir alana ihtiyaç duymaktadır.


Adım 1: https://www.raspberrypi.org/downloads/raspbian/ adresinden gerekli sürümü indirin.


Adım 2: İndirdiğimiz zip dosyasını SD kartımıza yazmamız için gerekli programı https://www.balena.io/etcher/ adresinden indirelim.


Adım 3: Etcher programını bilgisayarımıza kuralım ve açalım. Daha sonra indirdiğimiz zip dosyasını ve SD kartımızı seçerek Flash! yapalım.


Adım 4: SD karta yazma işlemi tamamlandıktan sonra SD kartımızı raspberry’mize takalım ve raspberry pi’mizi çalıştıralım.

next diyelim birkaç kurulum ve güncelleme işlemi yapmamız gerekiyor ayrıca wifi ayarları da bu ekrandan yapıldığı için bu ekranı kapatmayalım aksi halde wifi’de sorun yaşayabiliriz.


Adım 5: Ülkemizi, dilimizi ve saat dilimini seçelim.


Adım 6: Raspberry Pi’miz için bir şifre belirlemek istiyorsak buraya yazabiliriz. Şifre olsa bile default olarak açılışta sormayacaktır ama daha sonra ayarlardan auto login’i devre dışı bırakarak açılışta şifre sormayı etkinleştirebiliriz.


Adım 7: Sistem güncellemesi için bir wifi ağına bağlanalım. Eğer güncelleme istemiyorsak bu adımı daha sonra yapabiliriz.


Adım 8: Güncelleme için next diyelim. Güncelleme bittikten sonra Reboot yapmak isteyecektir. Sistemi Reboot yapalım kurulum tamamlanmıştır.