Sta4Cad Nedir?

Türk firması olan STA bilgisayar mühendislik müşavirlik ltd. şti. tarafından geliştirilen Sta4Cad programı betonarme yapıların sismik ve rüzgar analizleri, statik, deprem ve betonarme analizini standart ve yönetmelikleri esas alacak şekilde yapabilme özelliğine sahip olan bu program inşaat mühendisleri tarafından sıklıkla kullanılan analiz ve tasarım programıdır. Sta4Cad programı otomatik olarak 3D modellemede yapmakta girilen yapı bilgilerini aynı zamanda 3 boyutlu olarakta işleyebilmektedir.

Sta4Cad Ana Menu

Sta4Cad Programının Özellikleri Nelerdir?

Bilgisayar ortamında tasarlanan yapının tüm dayanıklık analizi yönetmeliklere uygun olarak Sta4Cad tarafından yapılabilir. Statik analizde rijit kat diyaframını dikkate almakta, analiz sonrası yapı elemanlarının optimizasyonunu, metraj bilgileri, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin kontrolleri yapılabilmektedir. İnşaat mühendisleri için bir yapının emniyetli, ekonomik ve estetik olması önemli bir husustur. Bu önemli hususlar STA tarafından inşaat mühendislerine tek bir program altında sunulmuştur. Programın esas aldığı deprem analizi, Türkiye’de geçerli olan deprem yönetmelikleri uygunluğunda analizler yapmak ve güncel yönetmelikleri kullanıcılarına takdim etmektedir. Sta4Cad betonarme hesapları; TS500, TDY2007, ACI318 ve UBC97 uygunluğunda yapılabilmektedir. Sta4Cad programı ile güçlendirme projeleri de çözülebilmektedir. Sta4Cad ile yapılan analizler rapor olarakta sunulmaktadır. Deprem raporu, güçlendirme raporu ile birlikte kolon, kiriş, temel, istinat duvarı raporlarını elde edebiliriz.

Sta4Cad Örnek Proje

Sta4Cad İndirme

Mimari ve statik projelerin çözümünde kullanılan Sta4Cad programı lisanslı ve ücretli bir programdır. Lisansa sahip olmayan kullanıcılar için bazı özellikleri kısıtlı olacak şekilde demo sürümü de mevcuttur. Sta4Cad programının son ve güncel olan Sta4Cad V14 olan sürümünü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.